• Máj patrí nám

• Bez bariér: Stredoškoláci na trojmedzí

• Video

Stretli sme sa partia mladých ľudí ktorí sa rozhodli reprezentovať školu v tom najlepšom čo máme. 26. Februára 2012 sa vyberieme do Českého Ťešína spolu so žiakmi s Poľska a Česka na akciu Mládež v akcii.
                Projektu Máj patrí nám sa zúčastnia žiaci zo Stredných škôl hotelovej, obchodnej a polygrafickej v Českém Těšíně, Zespol szkol Ekonomiczno - Gastronomicznych v Cieszynie a Stredná odborná škola obchodu a služieb S. Jurkoviča v Bratislave.
            Z našej školy boli vybratí žiaci: Kollárová Zuzana, Gordíková Veronika, Sedláčková Lucia, Priczelová Jana, Kolenič Lukáš, Djordjevič Nikola, Krajčovič Michal, Ulbriková Simona, Mišíková Rebeka, Vlha Jabub.
                A pani profesorky Mgr. Daniela Glasová , Mgr. Stanislava Krúpová

Termín: 26. februára 2012 – 6. marca 2012
            Miesto konania: Horský hotel Excelsior, Horní Lomná, Česká Repkublika
            Počet účastníkov: 10 slovenských študentov, 10 českých študentov, 10 poľských študentov, 6 vedúcich z každej skupiny po 2.
            Názov projektu: Bez bariér: Stredoškoláci na trojmedzí - Máj patrí nám.
            Cieľ projektu: Neformálna voľnočasová aktivita, oslava dňa študentstva, pripraviť mladých  ľudí a spoločnými silami naplánovať verejnú akciu – sprievod mestom.
                Veľmi sa tešíme do Českého Ťešína na spoluprácu s ostatnými študentmi z českej a poľskej školy, na nové poznatky a na zábavu, ktorú zažijeme.

25.1.2012 Bratislava

Projekt Máj patrí nám – Mládež na trojmedzí

V mesiaci máj sa v Českom Tešíne uskutočnila výstava fotografií pri príležitosti vyhodnotenia projektu Máj patrí nám. Príprava na túto výstavu sa konala v dňoch 26.2. – 6.3. 2012. Projekt prebiehal v hotely Excelsior v Hornej Lomnej, ČR. Zúčastnilo sa na ňom 30 študentov a 6 pedagógov. Desať študentov zo Slovenska, desať z Českej a desať z Poľskej republiky. Z každej krajiny na projekt dozerali dvaja vedúci.
              Cieľom projektu bolo naučiť sa organizovať verejnú akciu, konkrétne pochod mestom. Počas pobytu sa žiaci naučili, aké dokumenty je potrebné zabezpečiť pred prípravou akcie, na aké úrady sa obrátiť, aké poplatky zaplatiť a ako dodržiavať zákony a bezpečnostné pravidlá. V tomto nám pomohli stretnutia, besedy so starostom Českého Tešína a s náčelníkmi poľskej a českej mestskej polície.
              Okrem formálnej stránky sa žiaci učili pripraviť si stratégiu, ako svoje požiadavky a myšlienky čo najjasnejšie priblížiť verejnosti. Zhotovovali plagáty, transparenty a tričká s tematikou Máj patrí nám. Vrcholom tejto činnosti je vytvorenie brožúrky o priebehu celého projektu, ktoré obsahuje okrem informácií o organizovaní verejnej akcie aj fotografie z projektu a približuje naše aktivity. Tie boli naozaj bohaté, okrem workshopov sme zažili prehliadky so sprievodcom po Poľskom aj Českom Tešíne, pozreli sme si školy a výučbu, zatancovali sme si na diskotéke, opekali sme si vonku v prírode, zažili sme koncert Markéty Konvičkovej zo Superstar, súťažili sme v rôznych športoch a relaxovali v bazénoch hotela.
              Projektové stretnutie malo žiakov zároveň naučiť spolupracovať, komunikovať so zahraničnými študentmi, vymeniť si skúsenosti zo škôl a spoznať kultúrne rozdiely medzi troma zúčastnenými krajinami. K tomuto nám dopomohli workshopy a prezentácie. V divadelnom workshope nám poľskí žiaci predstavili históriu založenia Poľského Tešína, v tanečnom workshope žiaci našej školy priblížili folklórne tance zo Slovenska a v gastroworkshope každá z krajín navarila svoje národné jedlo.  Prezentácie sa týkali kultúry a histórie jednotlivých krajín, ale aj miest, v ktorých naše školy sídlia. Predstavili sme aj jednotlivé školy a to SOŠ Obchodu a služieb S. Jurkoviča v Bratislave, SŠ Hotelnictví, obchodu a polygrafie v Českom Tešíne a Združená stredná škola ekonomicko- gastronomická z Poľského Tešína.
              Na záver projektového stretnutia sa konal sprievod mestom so zhotovenými transparentmi a propagačnými materiálmi, ktorý bol vlastne takým nácvikom, ako by mala verejná akcia – májový sprievod mestom prebiehať. Fotografie a brožúrky z projektového stretnutia aj z májového sprievodu sú vystavené v SŠ HOP v Českom Tešíne. Sme veľmi radi, že projekt okrem užitočných informácií priniesol aj množstvo krásnych zážitkov, priateľstiev a kontaktov.

Mgr. Daniela Glasová