• Modernizácia VP

          • Modernizácia vyučovacieho procesu na SOŠ Obchodu a služieb Samuela Jurkoviča

          • Európsky sociálny fond pomáha rozvíjať zamestnanosť podporovaním zamestnateľnosti, obchodného ducha, rovnakých príležitostí a investovaním do ľudských zdrojov.





            Projekt:

            Modernizácia vyučovacieho procesu na SOŠ Obchodu a služieb Samuela Jurkoviča



                 V januári 2007 začala naša škola s realizáciou projektu „Modernizácia vyučovacieho procesu na SOU obchodnom Samuela Jurkoviča“. Doba trvania projektu je naplánovaná na 20 mesiacov. Do realizácie projektu je zapojených 20 osôb – členovia pedagogického zboru, ekonóm, účtovník, technik – správca siete a odborní garanti praxe. Výsledný efekt projektu bude mať dopad na všetkých žiakov školy.

                 Hlavným cieľom projektu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou, je prispôsobenie učebných osnov vybraných predmetov tak, aby získané vedomosti a praktické zručnosti absolventov, hlavne v oblasti práce s informačnými technológiami v jednotlivých odborných predmetoch ako aj vo vyučovaní cudzích jazykov, vyhovovali podmienkam moderného trhu práce. Absolventi vybavení kvalifikáciami žiadanými na regionálnom trhu práce tak zlepšia konkurencieschopnosť Bratislavského regiónu, čo je v súlade s globálnym cieľom programového dokumentu: „Zvyšovanie konkurencieschopnosti regiónu prostredníctvom rozvoja ľudských zdrojov“.


            Projekt sa zameriava hlavne na tieto špecifické ciele:

            - inovácia učebných plánov – priblíženie obsahu a spôsobu výučby odborných predmetov a cudzích jazykov potrebám praxe

            - modernizácia materiálno-technického vybavenia – umožní výučbu a prácu s modernými technológiami a softvérovými aplikáciami používanými v praxi

            - zvýšenie kvalifikačnej spôsobilosti pedagógov – v oblasti IKT a softvérových aplikácií pre jednotlivé predmety a zavedenie inovovaných učebných plánov do vyučovacieho procesu

            - aplikácia IKT do činnosti záujmových krúžkov

            - inovácia záverečnej skúšky a praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky


                 Modernizácia materiálno- technického vybavenia –moderné technológie a špecifické softvérové vybavenie výrazne zefektívňujú celkovú výučbu tým, že umožňujú názornú a s praxou totožnú ukážku vedenia celej ekonomickej agendy firmy, elektronického spracovania rôznych dokladov, vyhotovenia výstupov, ako aj jednoduchej spätnej opravy údajov od jednoduchých záznamov z číselníkov až po uzavreté doklady účtovníctva. Podobne je možné simulovať rôzne ekonomické situácie, na ktorých si žiaci môžu overiť svoje doteraz získané teoretické vedomosti, sledovať a získavať nové informácie v zmysle platnej legislatívy a zapájať sa do programov a súťaží, ktoré podporujú u žiakov ekonomické a podnikateľské myslenie, zlepšujú ekonomické a sociálne zručnosti a pripravujú ich na prechod zo školy do praktického života. Použitie výpočtovej techniky vo vyučovacom procese sa týka týchto predmetov: Obchodná administratíva, technika administratívy, bankovníctvo, účtovníctvo, ekonomika, cvičná firma a odborný výcvik. 

                 Podobným spôsobom v rámci projektu inovujeme aj výučbu cudzích jazykov na našej škole. Zameriame sa hlavne na zlepšenie aktívneho ovládania cudzích jazykov využitím možností, ktoré ponúkajú nové generácie učebníc – rôzne multimediálne jazykové hry, cvičenia, slovníky, lexikóny ako aj online cvičenia na internete, ktorý je sám o sebe zdrojom množstva ďalších možností modernej výučby.  

                 Zvýšenie kvalifikačnej spôsobilosti pedagógov sa realizuje prostredníctvom školení na používanie nainštalovaných účtovníckych, finančných a jazykových softvérových aplikácií. Školenia sú zabezpečované dodávateľmi týchto softvérových aplikácií.

                 Pre inováciu tematických plánov je na základe medzipredmetových vzťahov a príslušnosti učiteľov k jednotlivým predmetom vytvorených 5 inovačných tímov. Každý tím sa skladá z interných učiteľov vyučujúcich daný predmet a jedného odborného garanta, ktorý dohliada, pripomienkuje a konzultuje s učiteľmi navrhované obsahové zmeny a inovovanú metodiku. Odborní garanti sú experti z praxe, ktorí sa s danou problematikou stretávajú vo svojom povolaní každodenne, a tak vedia pomôcť pripraviť tematické plány a obsah jednotlivých predmetov tak, aby zodpovedal aktuálnym potrebám a požiadavkám na absolventov u zamestnávateľov na trhu práce. V rámci inovácie je nutné zapracovanie nových metodologických postupov, umožnené novým materiálno-technickým vybavením.

                 Jednotlivé inovačné tímy sa zameriavajú aj na inováciu krúžkov mimoškolskej činnosti – redakčný krúžok, krúžok účtovníctva, internetový krúžok a krúžky cudzích jazykov. 

                 Inovácia záverečnej skúšky a praktickej časti maturitnej skúšky predpokladá modernizáciu materiálno-technického vybavenia a ich realizácia bude prebiehať na počítačoch. Obe skúšky budú tak vo väčšej miere praktické a zodpovedať reálnym podmienkam v praxi.

                 Overovanie inovovaných učebných plánov prebehne v školskom roku 2007/2008 a v tom istom školskom roku vyústi aj do inovovanej maturitnej a záverečnej skúšky. Úspešnosť inovácií v pilotnom overovaní budeme zisťovať viacerými spôsobmi – formou dotazníkov – budeme zisťovať záujem žiakov o túto novú formu výučby a jej inovovaný obsah, zisťovať ich spokojnosť, pripomienky a návrhy na prípadné odstránenie nedostatkov. Ďalšou formou spätnej väzby bude overovanie a meranie vedomostí a zručností žiakov formou pravidelných testov. Testy budú zostavované tak, aby bolo možné porovnať vedomosti žiakov vyučovaných inovovanou formou, s vedomosťami žiakov z predchádzajúcich školských rokov, ktorí sa učili podľa pôvodných učebných plánov. Výsledky žiakov pri inovovanej záverečnej skúške a praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky tvoria jeden z najvýznamnejších výstupov spätnej väzby a budú vypovedať o úspešnosti a dosiahnutí hlavného cieľa projektu.

                 Príprava i samotná realizácia tohto projektu je mimoriadne náročná práca. Vyžaduje si rozhodného a skúseného koordinátora a odhodlaný realizačný tím. Absolvovanie školení, štúdium odbornej literatúry, konzultácie s odborníkmi praxe, hľadanie a uplatňovanie inovačných prvkov v tematických plánoch – to sú činnosti časovo náročné a ktoré musia zainteresovaní učitelia robiť mimo pracovnej doby vo svojom voľnom čase. Nemenej náročné sú aj administratívne práce spojené s projektom ako aj spôsob čerpania a vyúčtovania finančných prostriedkov. Napriek všetkým týmto ťažkostiam, považujeme naše zapojenie sa do realizácie tohto projektu za pozitívne. A to nielen pre našich žiakov a – budúcich absolventov, ktorí zvýšením kvality vzdelania posilnia svoje kľúčové kompetencie a lepšie vyhovejú požiadavkám zamestnávateľskej sféry, ale aj pre pedagogických pracovníkov, ktorí prácou na tomto projekte zvyšujú svoj profesijný rast a cenu svojej práce. Realizáciou tohto projektu sa zvýši celková úroveň našej školy ako vzdelávacej inštitúcie a tým aj kvalita poskytnutého vzdelania pre našich absolventov.

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje