• Comenius 2012-2014

          • Nadpis

          • Projektové stretnutie Comenius v Litve 2014

            Litva_2014.doc


             

            Projektové stretnutie Comenius v Maďarsku 2014

            Madarsko_2014.doc


            Projektové stretnutie Comenius v Nemecku 2013

            Projektove_stretnutie_Nemecko_2013.doc


            Projektové stretnutie Comenius v Bratislave 2013

            Projektove_stretnutie_Comenius_Bratislava__September_2013.pdf


            Projektové stretnutie Comenius v Maďarsku 2013

            Projektove_stretnutie_Madarsko_2013.doc


            Projektové stretnutie Comenius v Bratislave 2012

            Projektove_stretnutie_BA_fotky_2012.doc


            Projektového stretnutia v rámci projektu Comenius

              Naša škola má schválený medzinárodný projekt Comenius, ktorý je zameraný na obchodné cesty a rozvoj regiónov na Slovensku. Partnermi školy sú školy z Nemecka, Maďarska a Litvy.
              V dňoch 16.10.- 19. 10. 2012 sme sa zúčastnili projektového stretnutia v Traunsteine (Nemecko). Do Traunsteinu sme prišli s našou pani riaditeľkou a troma žiačkami autom. Po príchode sme sa ubytovali a navštívili školu našich nemeckých partnerov. 
               
              Spolu s ostatnými členmi projektu sme prijali pozvanie na obed. Po obede sme sa spoločne zúčastnili prehliadky mesta a obdivovali sme jeho pamiatky. Vo večerných hodinách sme si príjemne posedeli v typickej nemeckej reštaurácii.
               
              Na druhý deň sme absolvovali podrobnú prehliadku mesta, ktorou nás sprevádzal pán Knott. Oboznámil nás ako v minulosti viedla soľná cesta cez Traunstein, ako sa uskutočňovala mestom preprava soľanky, ako sa prepravovalo drevo potrebné na spracovanie soľanky. Pozreli sme si aj zaujímavé domy, v ktorých žili zamestnanci solivaru a miesto, kde stala stará fabrika na spracovanie soli. Na spiatočnej ceste mestom sme sa zastavili v bavorskej reštaurácii Wochinger, kde sme ochutnali miestne špeciality. Po obede sme spoločne navštívili mesto Wasserburg, ktorým nás sprevádzala sprievodkyňa a priblížila nám históriu tohto mesta a obchodovanie so soľou.
               
              Dozvedeli sme sa, ako táto preprava soli a obchodovanie s ňou, rozvíjalo mesto. Večer sme spolu s ostatnými členmi projektu strávili príjemné chvíle pri vynikajúcej večery pani učiteľky Moniky Hecker. V príjemnej atmosfére sme diskutovali o danom projekte a dohodli sa na ďalších projektových stretnutiach. V týchto chvíľach boli naši žiaci pozvaní nemeckými žiakmi na bowling.
               
              Vo štvrtok sme cestovali spoločne autobusom na celodennú exkurziu do Bad Reichenhallu. Absolvovali sme podrobnú prehliadku soľnej bane Saliny s odborným výkladom. Odtiaľ sme pokračovali autobusom po soľnej ceste smerom na Konigsee, kde sme absolvovali plavbu loďou po jazere až ku kláštoru - St. Bartolomei. V piatok ráno sme sa všetci stretli na pracovnom rokovaní v partnerskej nemeckej škole, kde sme hovorili o úlohách, ktoré treba zrealizovať do ďalšieho projektového stretnutia. Naplánovali sme ho od 04. 12. – 06. 12. 2012 v Bratislave (na Slovensku).
              Toto pracovné stretnutie bolo veľmi zaujímavé, podnetné, dozvedeli sme veľa o výrobe soli, o soľnej ceste, ktorá viedla Nemeckom. Spoznali sme nových partnerov z maďarskej školy. 
             
            Bratislava: 20. 11. 2012                                                 RNDr. D. Brezulová, PhDr. E. Peťková

            Projektove_stretnutie_Comenius_BA_april.doc

            Projektové stretnutie - Gorízia - Taliansko

            9.5.-19:00 odchod hl. stanica

            Pondelok 10.5. - 7:30 - príchod – Udine – cesta autobusom do Júlskych Álp
            - stredisko – Sutrio – ubytovanie, prehliadka turistického strediska – „ Albergo diffuso“
            návšteva kostola, remeselníckych obchodov na spracovanie dreva – odborný výklad
            - návšteva drevárskeho múzea – drevený Betlehem – jasličky
            - spoločná večera
             -voľný program

                  

            Utorok 11.5.– cesta spoločným autobusom do Venzone – prehliadka mestečka s obchodmi
            - kostoly, múmie, krypty
            - cestou do Udine zastávka vo výrobni šuniek - „Enoteca Prosciutteria Di Marangon
            - po prehliadke cesta do Udine
            - Udine – spoločný obed – ochutnávka šunky
            - prehliadka Udine – historické pamiatky
            - cesta do Gorízie – ubytovanie
            - spoločná večera – Gianni

                  

            Streda 12.5. –  stretnutie v škole
            - odchod spoločným autobusom do Aquileia – prehliadka baziliky, múzea
            - cesta do Grado – prehliadka polostrova
            - stretnutie na radnici s vedúcim cestovného ruchu, podpora „čistého turizmu“
            - obed
            - po obede plavba loďou po lagúne – prehliadka rybárskych chatiek, kostol na ostrove – Barbana
            - cesta z Udine do Gorízie
            - spoločná večera

            Grado -letovisko na jadranskej riviére, južne od Terstu, inak tiež nazývané „Slnečný ostrov“ (s pevninou je spojené umelým násypom) je mimoriadne príťažlivé mesto obdarené krásnym prírodným prostredím, výbornými klimatickými podmienkami, viac ako 3 km dlhou, mierne do mora sa zvažujúcou plážou. Hlavná pláž je jednou z najkrajších a najlepšie vybavených v Taliansku. Grado má krásne historické centrum s romantickými uličkami a námestiami. Za zmienku stojí najmä bazilika Santa Eufemia a bazilika Santa Maria delle Grazie, v ktorých nájdeme mozaiky a fresky zo 6. storočia. Grado je mimoriadne obľúbené letovisko vyhľadávané turistami z celého sveta, milovníci slnka a mora majú k dispozícii ideálne miesta na plážach lagúny alebo na niektorom z ostrovov, kde sa môžu venovať rôznym športom, milovníci historických pamiatok môžu navštíviť už spomínané krásne historické centrum, kde je množstvo kaviarní, reštaurácií, barov, obchodov, nachádzajú sa tu aj termálne kúpele s liečbou reumatizmu. Letovisko je vhodné pre všetky vekové kategórie.

            Aquileia- mestečko hneď za hrádzou spájajúcou Grado s pevninou, ktoré bolo za vlády Cesara Augusta významným prístavným mestom a už od 3.storočia náboženským strediskom celej oblasti. Na význame stratilo po odchode cirkevných kniežat do Grada. Nájdete tu rímske vykopávky a nádhernú ranno-kresťanskú baziliku, v ktorej môžete obdivovať mozaikovú podlahu zo 4.storočia. Aquileia sa naopak pýši bohatou rímskou a kresťanskou tradíciou.

                 

            Štvrtok 13.5. – stretnutie v škole – práca na projekte
            - ďalšie stretnutia – dohoda
            - po obede -  voľno
            - večer – módna prehliadka v kultúrnom stredisku – Gorízia

            Piatok 14.5.–  stretnutie v škole
            - spoločná rozlúčka
            - cesta domov

            Účastníci stretnutia : E. Peťková
                                         M. Ondrejková
                                         R. Lamačková
            Žiaci: M. Ifková

                    T. Katonová


            Projektové stretnutie – Comenius v Bratislave a vo Vysokých Tatrách – 22.2. – 26.2.2010

            V projekte Comenius spolupracujeme s nemeckou školou z Traunsteinu, talianskou školou z Gorície a litovskou školou z Kazly Rudy.
            V dňoch 22.2. až 26.2. 2010 sme uskutočnili projektové stretnutie v Bratislave podľa stanoveného programu.
            V pondelok pani riaditeľka našej školy Ing. T. Mókosová prijala všetkých členov projektu a následne sme sa presunuli do BSK, kde nás prijala PhDr. Németh a pripravila pre nás prezentáciu o Bratislave a blízkom okolí. Zúčastnení mali možnosť vidieť historické pamiatky, kultúrne podujatia a rozvoj cestovného ruchu v danom regióne. Vo večerných  hodinách sme absolvovali  krátku prehliadku historickým centrom Bratislavy s odborným výkladom Ing. Ondrejkovou.
            Po nej nasledovala spoločná večera.

                   

            V utorok účastníci projektu absolvovali cestu do Vysokých Tatier. Cestou sme sa zastavili v skanzene - Pribylina, kde sme mali prehliadku typických slovenských dreveníc s odborným výkladom. Po obede nás prijal námestník riaditeľa TANAPu Ing. Štorcel v Tatranskej Lomnici, ktorý nám vysvetlil súčasnú problematiku ochrany prírody a turizmu vo Vysokých Tatrách po ničivej kalamite v roku 2004. Prezreli sme si k tejto problematike aj dokumentárny film v nemeckom jazyku. Po ňom  nasledovala bohatá diskusia. Večer sa uskutočnila spoločná večera v hoteli Smokovec, kde sme boli ubytovaní.

                   

            V stredu po raňajkách lyžiari navštívili stredisko na Štrbskom Plese a ostatní sme sa vyviezli lanovkou na Skalnaté pleso a Lomnický štít. Po obede sme pracovali na spoločnom projekte v hoteli, kde sme absolvovali večeru a po nej opäť besedu  s námestníkom  riaditeľa TANAPu až do neskorých večerných hodín.

                 

            Vo štvrtok sme navštívili Beliansku jaskyňu  s odborným výkladom a prezreli sme si aj rázovitú dedinu Ždiar. Obedňajšiu prestávku sme mali v známom lyžiarskom stredisku Donovaly, kde sme si vypočuli odborný výklad o živote pôvodných obyvateľov Donovalov a priľahlých baníckych osád.

                     

               V piatok v dopoludňajších hodinách sme prijali všetkých členov projektu Comenius v priestoroch našej školy, vyhodnotili sme projektové stretnutie, porozprávali sme si svoje dojmy a rozlúčili sme sa. Poobede zahraniční účastníci odcestovali z Bratislavy domov. Počas nášho projektového stretnutia sme získali množstvo propagačného materiálu, informácií a údajov, ktoré spracujeme a v budúcnosti by sme ich chceli použiť ako informačný materiál pre našich žiakov.

                   

            Projektové stretnutie v Tatrách - prezentácia Stretnutie_BA_Tatry.ppt


            Projektové stretnutie v Traunsteine - 26.11.-29.11.2009

             Nadišiel deň, keď sme vycestovali na prvé projektové stretnutie partnerských škôl do Traunsteinu v Bavorsku. Prvý projekt sme úspešne ukončili pred dvoma rokmi a nový projekt sa nám otvoril s cieľom preskúmať možnosti čistého turizmu v jednotlivých krajinách partnerských škôl.

            Nováčikom boli kolegovia z Kazlu Ruda v Litve. Na prvý deň sme sa spolu zišli a ochutnali typické bavorské jedlá v jednej z troch štýlových pivární v Traunsteine.

                       

             Na druhý deň začal program naostro. Prezreli sme si budovu školy, čo majú nové vybudované, zariadenia učební, športové areály s horolezeckou stenou, pozdravili sme sa s novým riaditeľom školy a s učiteľmi školy. Po krátkej prestávke sme nastúpili do autobusu smerom na Alpy.

                         


             Navštívili sme vzorové stredisko čistého turizmu vo Verfenvengu (v Rakúsku).Zaujímavá prednáška v miestnom turistickom infocentre zakončená ukážkami dopravných prostriedkov na batérie nás pobavila, ale najmä poučila ako zničiť exhaláty v prírode, centre turistiky a športovania. Takmer nikto z nás neodolal a na vlastnej koži si vyskúšal bicykle, skútre, minibusy a ďalšie mobility, ktoré slúžia na zábavu aj dopravu a pritom nezaťažujú životné prostredie hlukom a plynmi. Autá sú odpravené na okrajových parkoviskách a kyvadlové autobusy (shuttle busy) prepravujú ich do hotelov a penziónov. Vnútri areálu sa pohybujú len baterkové mobility. Cieľom je vrátiť človeku čistú prírodu, ale zabezpečiť mu aj pohodlie.
             Cestou do Verfenvengu sme navštívili jeden z posledných stredovekých hradov zo 16 . storočia Hohenwerfen. Program spestrila ukážka dravých vtákov.

            Chutná večera u bavorského kolegu ukončila poučný a príjemný deň.

                      


             Program pokračoval na tretí deň prezentáciami partnerských škôl. Naša škola vlastne ako jediná prezentovala biofarmu v Stupave ako štýlové viacúčelové stredisko čistého turizmu. Voľný pohyb zvierat v prírode, pokojné prostredie so slovenskou kuchyňou vzbudili záujem u našich partnerov.

             Poskytli sme aj materiály z exkurzie našich žiakov vo veternom parku v rakúskom pohraničíTúto tému považuje bavorský partner za aktuálnu aj z hľadiska skúmania čistého turizmu v pohraničných oblastiach. Kazlu ruda ako nováčik prezentovala svoju školu a mesto. Kolegyňa z talianskej Gorizie prezentovala novú mailovú adresu na rýchlu výmenu informácií (comenius09.ning.com) aspoň raz za mesiac a bavorský kolega nás oboznámil s ďalším smerovaním projektu v podobe získavania a vyhodnocovania materiálu o centrách zdravého turizmu podľa spoločných kritérií. Konečný výsledok projektu po dvoch rokoch má ambíciu uplatniť svoje analýzy v praxi.

                        


             Deň pokračoval návštevou turistickej oblasti Chimsee, prijatím u starostu mesta Traunstein na radnici a zakončil sa koncertom dychovej hudby z Garmish Partenkirchenu. Posledný deň bol rozlúčkový, stretli sme sa v škole, zadali si úlohy a dohodli na termínoch ďalších stretnutíRozišli sme sa so sľubom stáleho kontaktu a výmenou informácii prostredníctvom mailov. Projektového stretnutia sa zúčastnili:

             Pedagógovia: PhDr. Erika Peťkvá a Ing. Mária OndrejkováŽiaci: Monika Milová a Patrícia Vrbovská

                       

            Úlohy:

            •  zbierať informačný materiál o turistických centrách a vyhodnocovať ho s pohľadu čistého turizmu
            •  zisťovať ponuky cestovného ruchu v súlade s čistým turizmom (čistými mobilitami)
            •  zostaviť vlastný katalóg za školu
            •  pri analýze sa riadiť spoločnými kritériami – zašle partnerská škola v Traunsteine
            •  zisťovať ekologickú znášanlivosť a sociálno-kultúrne aspekty stredísk CR
            •  kontaktovať sa na organizácie ochrany životného prostredia, popísať cieľ ich činnosti, ako chránia životné prostredie, vyzdvihnúť ich poslanie
            •  riešiť dilemu, či je tu turizmus ničivý faktor životného prostredia
            •  hľadať uzavreté prírodné oblasti
            •  navštevovať so žiakmi oblasti cestovného ruchu
            •  vzájomnú výmenu informácií (comenius09.ning.com) aspoň raz za mesiac
            •  výsledný produkt má obsahovať analýzy, ktoré sa uplatnia v praxi

            V októbri 2009 sme absolvovali výlet na biofarmu v Stupave. Výlet na biofarme


             V školskom roku 2006/2007 pracujeme už tretí rok v projekte Socrates, Comenius I, spolu s ostatnými partnerskými školami.
             

             V mesiaci Október koordinujúca škola v Traunsteine zorganizovala projektové stretnutie členov projektu. Na tomto pracovnom stretnutí sme sa dohodli o výslednom produkte v tomto školskom roku. Každá škola si vyberie významnú osobnosť zo svojho regiónu, ktorú bude spracovávať. Po dohode členov projektu sme rozhodli bližšie spracovať postavu Júliusa Satinského.
            V septembri sme sa zo žiakmi zúčastnili odhalenia pamätníka J. Satinskému na Dunajskej ulici v Bratislave. Doplnili sme žiakov, ktorí budú pracovať v projekte.
            V októbri sme obnovili vitrínu k projektu Socrates. Oboznámili sme žiakov v školskom časopise s úlohami projektu v tomto školskom roku. V novembri sme začali získavať materiály k životopisu J. Satinsého. V decembri sme pokračovali v spracovávaní získaných materiálov, fotografií. Zakúpili sme knihy od J. Satinského, ktoré žiaci si musia prečítať.
            Navštívili sme divadelné predstavenie T. Bernhard –Ignorant a šialenec. V druhom polroku budeme tvoriť výsledný produkt, zúčastníme sa projektového stretnutia v Gorízii a uskutočníme projektové stretnutia v Bratislave.


             Projektové stretnutie sa uskutočnilo v dňoch 9.10. -13.10. 2006 v prázdninovej pracovnej atmosfére. Vymenili sme si navzájom doterajšie skúsenosti s prácou v projekte. Dohodli sme sa na dalších projektových stretnutiach –apríl Gorizia, máj –Bratislava.
            V škole sme absolvovali otvorené hodiny, navzájom so odovzdali výsledné produkty za uplynulý rok, prezreli si práce žiakov na internete.
            Navštívili sme mesto Burghausen, kde sme si prezreli historický hrad vo výške 1043m. Bolo tam nádherne. Vypočuli sme si aj odborný výklad o spisovateľovi Thomasovi Bernhardovi, ktorý určitý čas žil v Trausteine ktorého životopis a dielo budú tohto roku nemecký žiaci spracovávať v rámci projektu.
               
             Nemeckí partneri nás zobrali na celodenný výlet na vrch Rauschberg-1674m dostali sme sa naň lanovkou, z ktorej sme mali aj trochu strach. Ten sa stratil, keď sme videli nádhernú scenériu alpských vrchov a krajinu pod nami. Všetci sme mali z toho úžasný zážitok.
            Absolvovali sme aj pracovné večere počas ktorých sme si vymieňali navzájom skúsenosti z práce so žiakmi. V piatok sme sa všetci rozlúčili v škole, odovzdali si upomienkové darčeky a cestovali domov.
            Projektové stretnutie splnilo svoj účel, žiaci komunikovali v NJ, získali nových kamarátov a množstvo príjemných zážitkov.


             V dňoch 17.4. až 21.4.2007 sa uskutočnilo ďalšie plánované projektové stretnutie v čarovnom prostredí talianskeho mesta Gorízia.
            Cesta vlakom trvala takmer 12 hodín s odchodom 17.4.2007 o 19.OO hodine z hlavnej železničnej stanice v Bratislave a s príchodom takmer o 7.OO hodine do slnečnej Gorízie. Na stanici nás privítali projektové partnerky a odprevadili do hotela Transalpina, kde sme boli ubytovaní.
            V obedňajších hodinách sme navštívili partnerskú školu a po krátkom prijatí vedením školy sme spresnili program projektového stretnutia v príjemnom prostredí tenisového klubu.

             Po obede sme navštívili v paláci na námestí výstavu obrazov maliarov futuristických smerov. Talianske partnerky nám odborným výkladom priblížili diela novodobých talianskych majstrov. Po ochutnávke vín v typickom vinárskom prostredí na slnečných svahoch Gorízie sme strávili prvý večer na spoločnej večeri v rázovitej reštaurácii neďaleko tyrkysovej rieky Isonzo.

             Druhý deň bol náročný na stretnutia a odborné prehliadky. Doobeda sme navštívili najkrajší palác Gorízie Coronini-Cronberg bohatý na históriu sprevádzanú dobovým nábytkom, obrazmi a zbraňami. Svetové dejiny sa tu zapísali úmrtím posledného francúzskeho kráľa Karola X. Bourbonského. Obedňajší oddych nám poskytol rozľahlý park s množstvom cudzokrajných krovín a kvetov. Popoludňajší program sa niesol v znamení osobného stretnutia s významným talianskym modernistom Francom Dugom. Odborný výklad majstra spojený s prehliadkou ateliéru a jeho vrcholných diel obohatil náš obzor v tejto oblasti umenia. Spoločná večera s ochutnávkou miestnych špecialít ukončila pestrý program tohto dňa.

             Tretí deň nášho pobytu sme strávili na celodennom výlete pri mori prehliadkou starobylého prístavu Grado a paláca Manin, kde sme si opäť prezreli výstavu moderného umenia, na ktoré bol zameraný projekt talianskeho partnera. Umeleckým zažitkom bolo večerné predstavenie džezovej speváčky Eriky Stucky. Zaslúženú večeru po dni plnom zážitkov sme absolvovali v gurmánskej reštaurácii preplnenej miestnymi „ fajnšmekermi“.
            Posledný deň nášho pobytu sa niesol v znamení hodnotiacich a rozlúčkových prejavov zúčastnených partnerských strán, ktorí hodnotili stretnutie veľmi pozitívne a zhodne sa dohodli na ďalšom pokračovaní projektu.


             V dňoch 2.5. - 5.5.2007 sa konalo posledné pracovné stretnutie členov projektu Socrates.
            Dňa 2.5.2007 dopoludnia prišli naši milí hostia, účastníci projektového stretnutia do Bratislavy. Po srdečnom zvítaní na stanici sa hostia (učitelia aj žiaci) z Gorizie (Taliansko) a Traunsteinu (Nemecko) ubytovali v hoteli Astra.

             Poobede sme spoločne spolu so žiakmi absolvovali prehliadku mesta spojenú s návštevou pomníka J.Satinského na Dunajskej ulici. Večer sme boli všetci pozvaní na ochutnávku typických slovenských jedál u p. Peťkovej. 
              
             Vo štvrtok 3.5. nás v doobedňajších hodinách prijala oficiálne riaditeľka školy. Na tomto pracovnom stretnutí jednotlivé školy predstavovali svoju doterajšiu prácu na projekte. Naši žiaci sa prezentovali svojou prácou o živote a diele významnej osobnosti Júliusa Satinského. Dielo tohto herca, spisovateľa, publicistu a komika si všetci mali možnosť prezrieť pomocou počítačovej prezentácie, k dispozícii boli aj jeho knihy. Základné údaje o ňom a jeho diele boli preložené do nemeckého jazyka, takže aj naši hosti mali možnosť sa s ním oboznámiť.
            Poobede sme s našimi hosťami navštívili Kolibu, Kamzík – posedeli sme v reštaurácii televíznej veže s výhľadom na mesto aj okolie. Večer sme navštívili divadelné predstavenie – „Ariadna na Naxe“ od R.Straussa v Slovenskom národnom divadle.

             V piatok 4.5. účastníci skoro ráno odišli na výlet po Slovensku. Postupne navštívili Rajeckú Lesnú, Čičmany, Strečno, Súľovské skaly, a cez Trenčín sa vrátili späť do Bratislavy. Informácia o navštívených miestach bola dopredu sprístupnená v nemeckom jazyku. Večer sme si príjemne posedeli v typickej slovenskej reštaurácii „Mlyn“ v Bratislave. Posledný deň – 5.5. sa konala rozlúčka v budove školy SOUo S.Jurkoviča u p. riaditeľky. Výmenou malých upomienkových darčekov sme sa srdečne rozlúčili s našimi hosťami.


              V dňoch 21. až 24. septembra 2005 sme sa zúčastnili prvého pracovného stretnutia v 2. projektovom roku v koordinujúcej škole v Nemecku.

            Cieľom tohto stretnutia bolo:

            * vyhodnotenie práce prvého roku

            * oboznámiť partnerov s výsledným produktom

            * naplánovanie práce v 2. roku

            STREDA

             Dňa 21. septembra o 12:00 hod. sme prišli na stanicu v Traunsteine, kde nás už kolegovia nedočkavo očakávali. Srdečné privítanie pri obede v škole a potom ubytovanie v penzióne Hochberg pri Traunsteine. Poobede spolu všetci členovia projektu sme sa stretli na stanici, kde nás už čakala sprievodkyňa z miestneho úradu Traunstein a sprevádzala nás po stopách súčasného pápeža Benedikta XVI., ktorý ako Joseph Ratzinger tu prežil svoje detstvo a študentské časy. Najprv sme navštívili jeho rodičovský dom, na ktorom je v súčasnosti umiestnená pamätná tabula. Naša prechádzka pokračovala do blízkej stredovekej kaplnky, kde chodila rodina Ratzingerovcov na pobožnosti. Následne sme navštívili cirkevné domy v meste, v ktorých bol dlhoročne ubytovaný. Posledná zastávka našej prechádzky bola v prekrásnom kostole sv. Oswalda na hlavnom námestí v Traunsteine, kde sme sa poďakovali našej sprievodkyni za podrobný výklad o živote nemeckého pápeža.  

            ŠTVRTOK

             Druhý deň pracovnej návštevy sme začali ráno o 9:00 hod. v škole. Riaditeľ školy nás sprevádzal a ukazoval nám nové odborné učebne, odborné dielne, počítačové miestnosti, telocvičňu. Zúčastnili sme sa otvorenej hodiny u pani profesorky Moniky Hecker, ktorá nám predstavila hodinu ekonomiky alternatívnou metódou.

             V zasadačke sme na pracovnom stretnutí slávnostne odovzdali výsledný produkt - kultúrny kalendár členom projektu. Následne sme sa dohodli o pláne práce v druhom projektovom roku a vymenili sme si názory na jednotlivé konkrétne úlohy. Poobede nás čakala prehliadka mesta Traunstein. Prvá zastávka bola exotická výstava drevených figúr z Indonézie, z ostrova Jawa, ktorá sa konala v priestoroch Mestského múzea. Tu sme obdivovali aj veľký model mesta Traunstein z 19. storočia. Na vyšších poschodiach sme získali prehľad o kultúre bývania v Bavorsku v minulosti. Naša prehliadka pokračovala do mestskej galérie, kde sme absolvovali tri výstavy: 

            - výstava miniatúrnej keramiky

            - vernisáž olejomalby – Alpy
            - koláže moderných maliarov

             Následne sme si prezreli krásne upravené historické budovy na hlavnom námestí. Večer nás pohostil pán riaditeľ Dr. Peter Langer, kde sme si v priateľskej atmosfére a pri špecialitách nemeckej kuchyne príjemne posedeli.

            PIATOK

             V piatok ráno nás slávnostne privítal primátor mesta Traunstein v historickej budove starej radnice v sobášnej sále, ktorému sme odovzdali kultúrne kalendáre. Od primátora sme obdržali tiež malé darčeky. V doobedňajších hodinách sa konala rozlúčka členov projektu v partnerskej škole, kde sme pána riaditeľa informovali o výsledkoch tohto pracovného stretnutia a dohodli sme sa že priebežne budeme komunikovať cez internet. Po odovzdaní darčekov členom projektu sme sa vybrali na krásny výlet k jazeru Chiemsee. Loďou sme sa dostali na ostrov Herreninsel, kde sme navštívili nádherný zámok bavorského kráľa Ludwiga II. V starom zámku sme si prezreli výstavu moderných maliarov z prelomu 19. a 20. storočia. Mali sme možnosť si prezrieť impriesonistické maľby maliara Júliusa Extera, ktorý zachytil krásy tohto ostrova a okolia. Večer sme pricestovali do malého mestečka Unterwőssen a v peknom chráme sme sa zúčastnili sakrálneho koncertu miestneho chórového zboru. Na programe boli diela od Mozarta a Haydna. 

            SOBOTA

             V sobotu doobeda sme si ešte prezreli jesenné trhy na námestí Traunsteinu po srdečnej rozlúčke sme odchádzali plní zážitkov domov. Cieľom prvého stretnutia v druhom projektovom roku bolo:

            - odovzdanie výslednej práce
            - výmena skúseností
            - rozšírenie témy kultúra mesta a regiónu v nadväznosti na prvý rok
            - prediskutovanie formy výsledného produktu

            Dohodli sme termíny projektových stretnutí v tomto školskom roku: Apríl – Gorizia, Máj – Bratislava


            V dňoch 2. – 7. apríla 2006 členovia projektu Socrates s dvomi žiačkami sa zúčastnili pracovného stretnutia v Taliansku, kde sa stretli s ostatnými členmi projektu.

            V tomto roku pracujeme na týchto úlohách:

            Kultúrno-historická prechádzka po okolí Bratislavy

            * žiaci spoznávajú pamätihodnosti a kultúru z okolia Bratislavy /Devín, Rusovce, Marianka, Pezinok, Modra, Červený Kameň, Plavecký hrad/ - tieto miesta aj navštívili

            * získané materiály o pamiatkach z daných miest žiaci spracovávajú do výsledného produktu, ktorým bude – plagát s mapou a krátkym popisom z daných miest

            * tieto práce žiakov budú zverejnené aj na internetovej stránke školy ako aj v školskom časopise

            * žiaci na tomto stretnutí spoznávali aj partnerskú školu v Taliansku, pamätihodnosti a kultúrne pamiatky okolia Gorizie a to aj v rámci spoločného programu ako aj s jednotlivými rodinami, u ktorých boli ubytovaní


            Dňa 3. 4. 2006 v pondelok ráno sme pricestovali vlakom do Gorizie, ubytovali sme sa v hoteli Transalpina. Po obede sme navštívili palác - Lantieri – z 15. storočia v centre mesta Gorizia. Po historických miestnostiach nás priamo sprevádzala grófka Carolina Levetzow Lantieri – súčasná majiteľka tohto paláca z rodu Lantieriovcov. V paláci sme videli rôzne pamiatky z jej rodiny /fotografie, knihy, osobné veci, nábytok, vzácne obrazy a maľby, atď./ a fotografie, maľby rôznych vzácnych osobností a umelcov z minulosti a súčasnosti, ktorí navštívili palác. V súčasnosti sa grófka okrem zveľaďovania paláca venuje aj mladým umelcom, ktorým dáva priestor na ich tvorbu vo svojom paláci, čo sme mali možnosť aj vidieť.
            Po tomto krásnom zážitku a prehliadky parku boli sme pozvaní na pracovné večerné stretnutie všetkých členov projektu u Patrizii Tirel. Pripravila nám ochutnávku niektorých talianskych jedál a najmä syrov z rôznych oblastí Talianska. 

            Dňa 4. 4. 2006 v utorok o 8:30 sme sa všetci stretli v škole, kde nás oficiálne privítal nový riaditeľ partnerskej školy v Gorizii. Po oficiálnom privítaní zúčastnili sme sa na otvorenej hodine u Patrizii, ktorá nám ukázala výuku jazyka modernou didaktickou technikou.
            Príjemnou prechádzkou zo školy sme sa dostali do mesta, kde sme zotrvali až do večera. Pred Dómom sv. Ilaria a Taziana nás už čakala sprievodkyňa, ktorá nás podrobne oboznámila s históriou tohto chrámu a poukazovala nám najhodnotnejšie maľby a sochy. Naša cesta viedla ďalej do mestského múzea, kde sme si prezreli aktuálnu výstavu – Caleidoscopi Missoni. Missoni patrí medzi žijúcich talianskych umelcov, ktorý sa venuje tvorbe a výrobe kobercov, návrhu modelov zvláštnou kolážovou metódou. Týmto sa preslávil na celom svete, najmä v Amerike, kde získal obdiv a ocenenie. Tomuto umeniu sa v súčasnosti venuje celá jeho rodina.

            Po tomto bohatom programe zastavili sme sa na obede a ďalej sme spoznávali pamätihodnosti mesta Gorizie – radnica, námestie Vittorio. Zvláštnosťou tohto pohraničia je, že stará Gorizia sa nachádza v Taliansku, Nova Gorica v Slovinsku, ktorú sme vo večerných hodinách navštívili. V typickej slovinskej reštaurácii Zogica sme ochutnali špeciality slovinskej kuchyne. Milo nás privítali a obslúžili. Na večeri sme sa zoznámili aj s kolegami z talianskej školy a v priateľskom rozhovore sme ukončili tento deň.

            Dňa 5. 4. 2006 v stredu bol celý deň zameraný na spoznávanie okolia mesta - Gorizia. Dopoludnie sme strávili spolu so žiakmi návštevou starobylých rímskych pamiatok v meste Aquileia. Prezreli sme si zachovalú rímsku baziliku s pôvodnými freskami a mozaikou. Aquileia bola v období rímskeho rozkvetu štvrtým najvýznamnejším mestom, preto sa tu nachádza aj množstvo archeologických vykopávok a množstvo sôch z rímskeho obdobia, čo sme mali možnosť vidieť na vlastné oči v múzeu neďaleko baziliky.
            Táto oblasť Gorizie sa vyznačuje aj pestovaním vinnej révy – z ktorej sa vyrába kvalitné najmä červené víno, o čom sme sa presvedčili aj pri ochutnávke vína značky – Valpanera.
            Na obed nás privítali v strednej hotelovej škole v meste Monfalcone. Prekvapili nás bohatou ponukou špecialít talianskej kuchyne ako napríklad: dusená chobotnica s citrónom, špenátové a rybacie taštičky a pred našimi očami pripravovali žiaci danej školy pod pedagogickým dozorom flambované palacinky so zmrzlinou, ktoré nám veľmi chutili. Obsluha žiakov bola tiež na profesionálnej úrovni. 

            Po obede sme sa zastavili priamo pri mori v meste Duino, kde sa nachádza medzinárodná škola, ktorých je na svete len šesť. Na tejto škole študujú žiaci z celého sveta, stretli sme tu žiakov z: Izraela, Írska, Alžírska a na naše prekvapenie aj žiačku z Bratislavy, s ktorou sme sa aj rozprávali. Žiaci musia ovládať anglický a taliansky jazyk a tvorivo pracovať. Na tejto škole žiaci môžu získať aj maturitné vysvedčenie.
            V krásnom prostredí pri mori sme zotrvali až do večera.

            Cestou naspäť do Gorizie sme sa presvedčili o pohostinnosti Talianov, pretože rodičia jednej žiačky nás privítali a pohostili v rodine, čo bolo veľmi milé. Po krátkom oddychu na hoteli sme sa opäť zúčastnili pracovnej večere v reštaurácii Ai popoli, ktorú navštívila aj Slovenka žijúca v Taliansku, ktorá spolupracuje s danou školou, vybavuje prax pre žiakov. Rozhovor prebiehal vo veľmi priateľskej atmosfére. 

            Dňa 6. 4. 2006 vo štvrtok ráno sme sa opäť stretli všetci v škole, kde žiaci z jednotlivých škôl prezentovali doterajšiu prácu v projekte Socrates. Navzájom sme si vymieňali pracovné skúsenosti a dohodli sme sa na výslednom produkte, ktorý musí byť aj na internetovej stránke, ale aj v podobe brožúry alebo plagátu. Po tomto pracovnom rokovaní nás riaditeľ talianskej školy pozval na malé občerstvenie. Po ňom hlavný koordinátor projektu – pán Konrad Obermaier oficiálne vyhodnotil projektové stretnutie a poďakoval talianskej škole za výbornú organizáciu. Ďalej nasledovali príhovory a poďakovania riaditeľov škôl, odovzdanie upomienkových darčekov. Dohodli sme aj termín a program ďalšieho projektového stretnutia v Bratislave v dňoch: 3. až 6. mája 2006.

            Rozlúčka bola veľmi dojímavá, všetci sa tešíme na skoré stretnutie.


             V dňoch 2.apríla až 7. apríla 2006 sme sa zúčastnili projektového stretnutia v Taliansku. 

            Cestovali sme vlakom s pedagogickým dozorom a ubytované sme boli v rodinách. Každá sme bývali v jednej rodine. Dorozumievali sme sa hlavne po nemecky, čo nám občas robilo aj problémy ale vždy sme to nejako zvládli.
            Mali sme aj spoločné programy ale každá z nás navštívila s rodinami ešte mnohé mestá ako sú Benátky, Triest, ostrov Grado, Udine, Palmanova, Aquileia. Stravovali sme sa v rodinách, ale chodili sme aj do reštaurácií. Veľmi nám chutila talianska pizza. Tiež sa nám veľmi páčil aj obed v hotelovej škole. Žiaci mali aj trošku trému, keď priamo pred nami pripravovali jedlo. Držali sme im palce. Ich obsluhu a správanie hodnotíme tiež veľmi kladne.

             Posledný deň sme boli aj na vyučovacích hodinách, takže sme zistili ako to tam chodí... Na rozdiel od našej 5-stupňovej klasifikácie oni majú 10-stupňovú, pričom 10 je najlepšia známka a 1 najhoršia, súvisí to u nich s bodovým systémom. Iste by sa Vám nepáčilo , keby ste museli chodiť aj v sobotu doobeda do školy ako oni. Od 15. júna sa neučia, ale žiaci majú skúšky. Školský rok sa u nich začína približne od 15. septembra.
            Zistili sme aké sú talianske zvyky a aký je život v Taliansku. Mali sme veľmi pestrý a nabitý program a veľa sme za tie 4 dni pobytu videli a dozvedeli sa zaujímavé veci. Troška sme sa naučili aj po taliansky a ako darček sme dostali aj taliansko – slovenský slovník. Až na to počasie, ktoré nám vždy neprialo bolo úplne super. Obdivovali sme aj krásne čisté prostredie, plné zelene o čom svedčia aj naše fotografie. Veľmi milé bolo aj pozvanie rodiny u ktorej som bývala, kvôli 17 narodeninám Francesky. Dojímavá bola aj rozlúčka na železničnej stanici, kde sme si aj poplakali. Našli sme si nových kamarátov a zoznámili sme sa s novými ľuďmi.
             
            Tešíme sa na stretnutie s nimi v máji u nás. Toto stretnutie obohatilo našu prácu v projekte, ktorú robíme už od 1. ročníka.


            Členky projektu Socrates, Comenius
            Katarína Čipkárová
            Denisa Jonášová


             Naša škola - SOU obchodné Samuela Jurkoviča, Sklenárova 1, Bratislava realizuje od septembra 2004 v rámci programu SOCRATES - COMENIUS I. projekt s názvom "Auf den Spuren.../Kúnstler aus den Region/"- Po stopách umelcov regiónu. Koordinujúcou inštitúciou tohto projektu je Staatliche BerufschuleII Traunstein, Nemecko a partnerskou inštitúciou je Instituto Statale Per i Sevizi Commerziali R.M. Cossar Gorizia, Taliansko.

             Na realizácii tohto projektu sa podieľajú žiaci 1. a 2. ročníkov pod vedením odborných pedagógov. Ich úlohou je bližšie sa oboznámiť so životom, dielom a poslaním určitých významných osobností slovenského spoločenského a kultúrneho života, ktorí pôsobili v našom regióne. Žiaci navštevujú rôzne výstavy, kultúrne podujatia a besedy s umelcami. Všetky tieto aktivity podrobne dokumentujú /fotografie, videonahrávky/ a výsledným produktom bude kultúrny kalendár roku 2005.
            Veľkú pozornosť žiaci venovali životu a dielu Samuela Jurkoviča, nakoľko naša škola nesie čestný názov mena tejto významnej osobnosti. Zúčastnili sa exkurzie v jeho rodisku - obce Sobotište, navštívili múzeum a prezreli si film venovaný jeho pôsobeniu v Sobotišti. Z danej exkurzie žiaci vypracovali podrobný životopis Samuela Jurkoviča. V materiáli sa nachádzajú fotografie z jeho života a jeho blízkych spolupracovníkov. Ako učebná pomôcka bude slúžiť aj videokazeta z múzea v Sobotišti a z múzea obchodu v Klobušiciach.
            V rámci tohto projektu sa uskutočnilo stretnutie v meste Traunstein v Nemecku. V marci 2005 sa uskutočnilo ďalšie projektové stretnutie u nás na Slovensku.

             Pri práci na projekte žiaci získavajú nové vedomosti a skúsenosti v oblasti histórie a kultúry, naviažu spoluprácu s partnerskými školami, zdokonalia sa v cudzom jazyku a naučia sa vhodným spôsobom dokumentovať a prezentovať nové poznatky.


             V dňoch 13. 10. – 16.10. 2004 uskutočnili sme prvé projektové stretnutie všetkých členov projektu Socrates, Comenius 1 v Traunsteine, kde sa nachádza koordinujúca škola nášho projektu.

            Projektového stretnutia sa zúčastnili dve členky projektu z našej školy:PhDr. E. Peťková, Mgr. E. Židíková.

            Dňa 12. 10. 2004 vo večerných hodinách sme vlakom pricestovali do Traunsteinu, kde nás privítali, ubytovali a na spoločnej večeri sme sa zoznámili so všetkými členmi projektu z iných partnerských škôl – Nemecko, Taliansko.  

            Na večeri sa zúčastnili aj žiaci z partnerských škôl, my sme žiakov nezobrali, nakoľko sme sa tohto stretnutia zúčastnili po prvýkrát a nemali sme ešte skúsenosti. Večera prebiehala v priateľskej atmosfére, dozvedeli sme sa na nej aj o programe projektového stretnutia na ďalšie dni.

            Nasledujúci deň – 13. 10. 2004 o 9:00 hod. nás milo prijal riaditeľ koordinujúcej školy z Traunsteinu – p. P. Langer, s ktorým sme sa zoznámili, vzájomne si vymenili informácie o škole. Kolegovia z Nemecka nám predstavili aj ostatných členov pedagogického zboru a celú školu. Prezreli sme si jednotlivé odborné učebne, kabinety, zborovňu, telocvične, miestnosť pre horolezcov a jedáleň. V jednej z odborných učební sme mali aj pracovné stretnutie ohľadne projektu.

            Po dobrom obede v školskej jedálni navštívili sme rekreačné stredisko – Chiemsee, kde je najväčšie alpské jazero s veľmi čistou vodou. Výletnou loďou sme sa dopravili na ostrov Frauenchiemsee, na ktorom sa v minulosti nachádzal len kláštor, dnes je toto miesto bohato navštevované turistami. Nachádza sa tu veľmi vzácny kostol z 8. stor., kláštor a výroba keramiky. Po celom krásnom zelenom ostrove sú umiestnené sochy z kovu moderného štýlu. Príjemne unavení sme sa v neskorých večerných hodinách vrátili na hotel.

            14. 10. 2004 - štvrtok – o 8:00 sme sa všetci zišli v škole, kde sme si ešte prezerali odbornú učebňu – pre odbor zubný laborant a predajca liekov. V učebni sa nachádza najmodernejší mikroskop, na ktorý sú všetci zamestnanci školy veľmi hrdí, pretože ho získali dobrovoľnou zbierkou mesta. Celé dopoludnie sme venovali práci na projekte. Vedúci projektu - p. K. Obermajer nás oboznámil s cieľom projektu a výslednými projektami, ktoré treba so žiakmi vypracovať. Výsledným produktom má byť kultúrny kalendár, žiaci majú navštevovať kultúrne podujatia v danom meste, kde žijú, majú sa zaujímať o kultúre dianie a významné osobnosti mesta v minulosti a dnes. Zúčastnili sme sa aj otvorenej hodiny z AJ, kde žiaci pracovali pomocou počítačov. V popoludňajších hodinách sme si prezreli mestečko Traunstein, jeho historické námestie s peknými farebnými a architektonicky zaujímavými stavbami. 

            Zúčastnili sme sa aj otvorenia výstavby – Život Nomádov v Anatólii s odborným výkladom a výstavy – Turecko-osmanskej keramiky v Mestskej galérii mesta Traunsteinu. Vo večerných hodinách sa uskutočnilo slávnostné posedenie pre všetkých členov projektu u pána K. Obermaiera – vedúceho projektu za Nemecko. Večera prebiehala vo veľmi príjemnej atmosfére, ktorú vytvárala aj jeho p. manželka.

            15. 10. 2004 – piatok – všetci členovia projektu sa stretli opäť v škole, kde sme rokovali o projekte. Zúčastnili sme sa otvorenej hodiny, ktorá bola zameraná na tému: „Štýl práce vedúceho pracovníka“. Vyučujúca použila rôzne sugestívne metódy, hodina bola veľmi dobre pripravená. Po rozbore hodiny sme sa rozlúčili s pánom riaditeľom, aj s ostatnými učiteľmi. V popoludňajších hodinách navštívili sme radnicu, stretli sa s novinárom z miestnych novín, ktorý bude písať článok o tomto projekte. Večer o 20:30 vypočuli sme si prekrásnu chrámovú hudbu v najstaršom kostole mesta Traumstein.


             SOU obchodné S. Jurkoviča v Bratislave sa zapojilo do projektu EÚ -Socrates, Comenuis I a to v šk. r. 2004 / 2005. Koordinačnou školou daného projektu je stredná škola v Traunsteine - Nemecká republika a do projektu je zapojená aj stredná škola z Gorizie - Taliansko a my. Projekt je zameraný na spoznávanie kultúrnohistorických pamiatok a tradícií mesta, neskôr regiónu, v ktorom žiaci žijú. Výsledkom projektu pre tento rok je vytvorenie kultúrneho kalendára mesta Bratislavy.

             V dňoch 2.- 5. 3. 2005 sa na našej škole uskutočnilo projektové stretnutie z partnerských škôl a to z Traunsteinu a z Gorizie. S pedagogickými pracovníkmi prišli aj žiaci a to z každej školy dvaja. Školu z Nemecka reprezentovali: p. riaditeľ Dr. P. Langer, učitelia- K. Obermaier, M. Doetsch, O. Arnold. Z Talianska prišli dve pedagogické pracovníčky.
            Stretnutie sa nieslo v priateľskej pracovnej atmosfére. Hostia sa zoznámili pri prehliadke našej školy s kultúrnym programom, odbornými učebňami, cvičnou firmou Samox - kde boli aj na otvorenej hodine, navštívili aj múzeum obchodu, Aranžérsku dielňu, kde si mohli zakúpiť aj drobné darčeky a priamo videli prácu žiakov pod pedagogickým dohľadom MOV.
            Veľmi na nich zapôsobilo vrelé prijatie našou p. riaditeľkou Ing. T. Mókosovou a veľkonočný program, ktorý si pripravili naši žiaci pod vedením MOV - P.Bakovej.
            Páčili sa im najmä naše ľudové zvyky, tradície a ľudové kroje. S účinkujúcimi si urobili na pamiatku niekoľko zaujímavých fotografií a určite nezabudnuteľné budú aj zábery kamerou. Mali možnosť aj ochutnať z našich typických veľkonočných špecialít, ktoré im veľmi chutili.

             Veľa času sme venovali aj práci ohľadne projektu, kde sme si navzájom vymieňali informácie, predstavy a skúsenosti ako ďalej motivovať žiakov pre projekt, ako vypracovať daný kultúrny kalendár.  

             Všetci účastníci navštívili aj ateliér akademickej maliarky - Soni Herényiovej a zoznámili sa s jej tvorbou. Predstavili sme im aj pamätihodnosti nášho mesta, vo večerných hodinách navštívili operné predstavenie v SND. Program na Slovensku sa im veľmi páčil a boli ním uchvátení. Všetci zainteresovaní zdôraznili, aké hodnotné sú osobné stretnutia a vzájomné spoznávanie sa. Aj toto stretnutie prinieslo veľa pozitívneho pre zúčastnených ale aj veľa práce do budúcnosti, čo zdôraznila aj naša pani riaditeľka. Predstavy o dobre známej pohostinnosti slovenského národa boli nad očakávanie prekonané, čo priznal aj Dr. Langer.

            Naplánovali sme aj ďalšie projektové stretnutie podľa plánu v máji 2005 v Gorizii, na ktoré pôjdu z našej školy 5 pedagogickí pracovníci a dvaja žiaci, už sa naň veľmi tešíme. Dojímavá na záver bola aj rozlúčka s vedením našej školy a odovzdanie si navzájom upomienkových darčekov.


             V dňoch 2. až 5. mája 2005 sme sa zúčastnili pracovného stretnutia členov projektu SOCRATES zo Slovenska, Nemecka a Talianska, ktorí pracujú na týchto konkrétnych úlohách:

            Kultúrny kalendár na rok 2005

            -spoznávanie pamätihodností vlastného mesta so žiakmi Bratislava,
            -spoznávanie miest a partnerských škôl – Traunstein , Gorizia

            Stretnutie bolo veľmi srdečné. Naši talianski kolegovia pre nás pripravili bohatý program na štyri dni nielen pre nás, ale aj pre našich žiakov.

             Dňa 2.5.2005 v pondelok ráno sme pricestovali vlakom do Gorizie. Doobeda sme sa ubytovali v hoteli „Transalpina“. Po obede sme si prezreli mestečko Gorizia, ktoré leží v tichom prostredí zelene na úpätí Júlskych Álp a Krasu. Po okraji tečie rieka Isonzo, ktorá podľa Talianov je najkrajšia farbou a najčistejšia v celom Taliansku.

            Pozreli sme si kostol „Svätý Ignázio“ a „Dóm“ , námestia a uličky tohto tichého mesta.
            Večer sme spolu aj s kolegami z Nemecka navštívili územie „ Collio“ známe pestovaním a produkciou výborných značiek vín.
            Niekoľko kilometrov ďalej leží miesto Oslavia – známe okrem produkcie vína aj ťažkými bojmi počas 1.svetovej vojny. Obetiam tejto vojny bol vybudovaný pomník a mnoho pamätných tabulí.
            Večer sme si posedeli v príjemnej záhradnej reštaurácii pri š pecialitách talianskej kuchyne.V dobrej atmosfére sme si vymieňali informácie o škole a projekte.

             Dňa 3.5.2005 v utorok o 9.00 hod riaditeľ partnerskej školy v Gorizii oficiálne privítal všetkých členov projektu. Prezreli sme si jednotlivé odborné učebne, odborné dielne a telocvičňu. Zúčastnili sme sa otvorenej hodiny divadelnej scény. V odbornej učebni počítačov sme mali pracovné stretnutie, kde sme si vymieňali názory na jednotlivé konkrétne úlohy v ďalšom programe v projekte.

             V doobedňajších hodinách sme navštívili kúpeľné mestečko Grado ležiace na ostrove spojenom s pevninou mostom. Grado leží 20 km od Gorizie, ktoré je známe termálnymi prameňmi a čistou vodou. Pobrežie je vystavené vilami, kde tisíce rekreantov môžu inhalovať čistý morský vzduch. Prechádzka po historickej časti a po malých stredovekých uličkách vedúcich k Bazilike sv. Eufénie z roku 579 bola veľmi zaujímavá. Celá oblasť je chránená pre liečivý účinok vody aj vzduchu. V blízkosti tečie známa rieka Isonzo, ktorá sa vlieva do mora. Cestou na ostrov Grado sme prechádzali cez mestečko Aquileia postavené za rímskych čias, známe vykopávkami tohto obdobia, dôležité prístavné mesto a obchodné centrum. 

             V podvečerných hodinách sme boli pozvaní do známej „Villa Russiz“ na ochutnávku exportného vína. Dôležitým aspektom tohto stretnutia bolo poukázať na charitatívnu činnosť. Zisk z produkcie vín dostávajú postihnuté deti žijúce v priestoroch tejto vily. Túto nadáciu založila grófka Elvine Ritter, ktorá zomrela bez potomkov. V okolí vily sme si pozreli i krásne upravované parky.
            Večer sme prijali pozvanie riaditeľom školy z Gorizie do reštaurácie a opäť pri ochutnávke talianskych špecialít a kvalitného vína sme si vymieňali informácie o škole, pedagogickej práci a projekte. 

             Stredu 4. 5. 2005 sme sa všetci zišli aj so žiakmi nášho projektu pred školou. Autobusom sme navštívili najznámejšie Múzeum 1. svetovej vojny, kde sme mali podrobný odborný výklad v nemeckom jazyku o udalostiach počas 29 mesiacov od roku 1915 do 1918. Žiakov veľmi zaujali exponáty používané počas ťažkých vojenských bojov v tomto období. Neďaleko je postavený cintorín 110 tisícov padlých vojakov z Rakúsko-Uhorska, Talianska. Odtiaľ sme pokračovali ďalej po zrekonštruovaných zákopoch. Podrobný výklad miest 1. pomocia každodennom živote vojakov, ktorí tu strávili mesiace v ťažkých podmienkach. Odtiaľ viedla cesta na miesto San Michele, kde sa taktiež konali ťažké boje vojakov. Tu v múzeu sa nachádza bohatá zbierka zbraní, dokumentácie a spomienok (osobné listy) z tohto obdobia. Hlavnou myšlienkou tohto dňa bola zdôrazniť pre našich mladých ľudí nezmyselnosť vojny a krviprelievania. Večer nás čakala prehliadka hradu v Gorizii Prehliadku sme začali prechádzkou Hradného sídla a krásnym výhľadom na Novú Goricu na Slovinsku. Prezreli sme si malú gotickú kaplnku Santo Spirito, ktorá je najstaršia v Gorizii. Pri nej sa nachádza Múzeum 1. svetovej vojny a Múzeum módy ako aj archeologická zbierka. V Múzeu 1. svetovej vojny sme sa zúčastnili koncertu staršej talianskej hudby, ktorý bol prevedený dvoma umelcami, z ktorých jeden je učiteľ našej partnerskej školy. Mali sme pekný umelecký zážitok v prekrásnom historickom prostredí.
            Na večeru nás pozvala vedúca talianskeho projektu Patrizia Tirel, ktorá veľmi otvorene, milo a priateľsky ukázala typický život talianskej rodiny, ich obľúbené jedlá a zvyky. 
             K vzájomnému spoznaniu veľmi prispelo aj to, že naši žiaci bývali v rodinách a tak si mohli porovnať životný štýl, spôsob rôznych kultúr, kde interkultúrny aspekt je dôležitým bodom projektu. 

             Štvrtok 5.5.2005 o 9,00 hodine bola rozlúčka v partnerskej škole. Po príhovoroch jednotlivých riaditeľov škôl sme si odovzdávali upomienkové darčeky. Z našej strany bolo poďakovanie p. riaditeľkou Ing. Mókosovou.

             Poobede sme navštívili prístavné mesto Triest. Cestou do mesta sme mali viaceré zastávky, kde nám talianske kolegyne ukázali literárne, kultúrne a historické pamiatky.

             Prvou zastávkou bolo mestečko Duino, kde dlhé roky žil a tvoril známy nemecký spisovateľ Rainer Maria Rilke. Inšpiráciou tohto krásneho prostredia vznikla jeho básnická zbierka “Duineser Elegien“. To je dôkazom toho ako nemeckí umelci radi navštevovali talianske pobrežie a kultúra rôznych národov v Európe sa nevyvinula izolovane. Práve tieto spoločné aspekty hľadáme v tomto našom projekte. 

             Ďalšou našou zastávkou bolo letné sídlo Habsburgovcov pri mori, zámok Miramare s nádherným parkom a vzácnymi stromami a rastlinami. Našim konečným cieľom bolo starodávne mesto Triest. Od čias antiky tu nájdeme z každého historického obdobia pamiatky. Našu prechádzku po starom meste sme začali na námestí Piazza Unita, kde sme mohli obdivovať vládne budovy a Radnicu v neoklasickom štýle zo začiatku 19. storočia. Mesto dosiahlo najväčší význam počas Rakúsko-Uhorskej monarchie, pretože bolo jediné prístavné mesto Rakúska a umožňovalo prístup k štátom pri stredozemnom mori. Triest sa stalo mestom obchodu a obchodovania, ale svoju pôvodnú mediteránsku atmosféru a radosť zo života nikdy nestratilo. Po krásnom výlete v Trieste sme vo večerných hodinách odchádzali plní zážitkov vlakom z Gorizie do Bratislavy.

             Cieľom stretnutia v Gorizii bolo opätovné stretnutie členov, ktorí projekt realizujú, spoznanie partnerskej školy v Gorizii, ich možnosti vyučovania, práce so žiakmi, zoznámenie sa s vedením školy a pedagogickými pracovníkmi, oboznámenie stálych členov projektu s mestom Gorizia a prerokovanie ďalších úloh a plánu, termíny plánu projektových stretnutí v budúcom školskom roku:

            September – Traunstein, Apríl – Gorizia, Máj – Bratislava

             Na týchto stretnutiach by sme chceli pokračovať v spoločnej práci v projekte pod vedením koordinujúcej školy z Traunsteinu a rozšíriť tému kultúra mesta a regiónu.

            Návštevu sme uskutočnili v tomto zložení:

            Ing. Tatiana Mókosová – riaditeľka školy

            Ing. Eva Púčiková – zástupkyňa riaditeľa, zodpovedná za projektové práce
            Členovia pracovného tímu:
            PhDr. Erika Peťková
            Mgr. Erika Židíková
            RNDr. Dagmar Brezulová
            žiaci: Tomáš Šoka 3. MA, Jana Boršová 1. MB

             

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje