• Duálne vzdelávanie

Office Shoes

DUÁLNE VZDELÁVANIE

na SOŠ obchodu a služieb Samuela Jurkoviča, Sklenárova 1, Bratislava

Od prvého ročníka majú  naši žiaci možnosť  pripravovať sa v rámci praktického vyučovania na povolanie pre konkrétneho zamestnávateľa, s ktorým má škola uzatvorenú duálnu zmluvu.

Konkrétne  podmienky vzdelávania a následného pracovného uplatnenia bude zamestnávateľ špecifikovať v učebnej zmluve, ktorú žiak /zákonný zástupca žiaka/ uzatvorí so zamestnávateľom.

Teoretické vyučovanie bude žiakom poskytované v na našej škole a  praktické vyučovanie - formou odborného výcviku bude žiakom poskytované v prevádzkach jednotlivých  zamestnávateľov v dňoch  podľa rozvrhu hodín na príslušný školský rok.

Čo je duálne vzdelávanie

Duálne vzdelávanie je systém odborného vzdelávania a prípravy, ktorý sa  vyznačuje  úzkym prepojením všeobecného a odborného teoretického vzdelávania v strednej odbornej škole s praktickou prípravou u konkrétneho zamestnávateľa. Systém duálneho vzdelávania je výnimočný tým, že vytvára partnerský vzťah medzi:

- zamestnávateľom a žiakom, ktorý je definovaný vo forme učebnej zmluvy, ktorá upravuje práva a povinnosti zmluvných strán vo vzťahu k praktickému vyučovaniu  žiaka

- zamestnávateľom a školou. uzatvorený na zmluvnom základe vo forme zmluvy o duálnom vzdelávaní, ktorá upravuje najmä rozsah, podmienky a koordináciu odborného vzdelávania žiaka s učebnou zmluvou, teda koordináciu teoretického a praktického vyučovania žiaka.

Za celé praktické vyučovanie zodpovedá zamestnávateľ, ktorý súčasne znáša všetky náklady spojené s jeho realizáciou.

Praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania sa vykonáva na pracovisku praktického vyučovania u zamestnávateľa, ktorému bolo vydané osvedčenie o spôsobilosti zamestnávateľa poskytovať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania. Osvedčenie vydáva na základe žiadosti zamestnávateľa príslušná stavovská alebo profesijná organizácia s vecnou pôsobnosťou k odboru štúdia, v ktorom uskutočňuje zamestnávateľ praktické vyučovanie.

Prečo duálne vzdelávanie? smiley

•  nadobudnutie praxe a kvalifikácie priamo u zamestnávateľa

•  plynulý prechod zo vzdelávania na trh práce

•   osvojenie si pracovných návykov priamo u zamestnávateľa
            •   žiak si vyberá povolanie a zamestnávateľa, ktorý mu zabezpečí praktické vyučovanie
            •   finančné a hmotné zabezpečenie žiaka zamestnávateľom
            •   úzka spolupráca podniku, školy a žiaka
            •   získanie pracovnej zmluvy so zamestnávateľom

Možnosť pracovného uplatnenia wink

Zamestnávateľ bude poskytovať praktické vyučovanie ako súčasť odborného vzdelávania a prípravy na výkon povolania formou denného štúdia:             -  v 4-ročnom študijnom odbore  6442 K obchodný pracovník,  6405 K pracovník   marketingu.  Absolvent úspešným absolvovaním štúdia získa úplné stredné odborné vzdelanie - výučný list a maturitné vysvedčenie

- v 3-ročnom učebnom odbore 6460 H predavač. Absolvent úspešným absolvovaním štúdia získa stredné odborné vzdelanie - výučný list.

Možnosti pracovného uplatnenia absolventa: špecifikuje každý zamestnávateľ.

Hmotné zabezpečenie žiaka

• osobné ochranné pracovné prostriedky v rovnakom rozsahu, v ktorom poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi, ktorý vykonáva povolanie, na ktoré sa žiak pripravuje
            • stravovanie u zamestnávateľa v režime stravovania zamestnancov zamestnávateľa
            • úhradu nákladov na ubytovanie žiaka v školskom internáte
            • cestovné náhrady v súlade so zákonom o cestovných náhradách za cestovné za dopravu žiaka z miesta trvalého bydliska do strednej odbornej školy, miesta výkonu praktického vyučovania a školského internátu a späť a zo školského internátu do strednej odbornej školy a miesta výkonu praktického vyučovania a späť a to    1 x za mesiac.

Finančné zabezpečenie žiaka: Podnikové štipendium a odmena za produktívnu prácu bude žiakovi poskytovaná zamestnávateľom podľa zákona č.61/2015 Z.z. o odbornom vzdelávaní a príprave. Konkrétna výška finančného odmeňovania bude špecifikovaná v učebnej zmluve.

Ďalšie informácie určené zamestnávateľom:  Zamestnávateľ poskytne žiakovi s učebnou zmluvou benefity zodpovedajúce benefitom poskytovaným zamestnancom zamestnávateľa.