• Žiacka školská rada

• Žiacka školská rada 2018/2019

Fridays For Future – svetový štrajk za budúcnosť klímy

Dňa 26. apríla 2019 sa naša škola zúčastnila na klimatickom štrajku - Fridays For Future. Vo viac ako 120 krajinách sveta protestovali mladí ľudia za budúcnosť klímy. Do tejto globálnej iniciatívy Fridays For Future, ktorý vlani iniciovala 15- ročná Švédka Greta Thunberg, sa zapája už po druhý krát aj Slovensko. Štrajku sa zúčastnili triedy III.MB, II.DA spolu aj s pedagogickým dozorom - Ing. Ľuba Köböl a Mgr. Daniela Hrubá. Zhromaždenie sa uskutočnilo na Námestí SNP, kde prebiehal program tímu Fridays For Future.

Program bol nasledovný:

10:00 - 12:00

Zhromaždenie, príhovory rôznych aktivistov a protestný pochod Fridays For Future, ktorý je súčasťou celoslovenského štrajku študentov. Pochod po meste viedol od Námestia SNP cez Michalskú bránu a pokračoval na Hviezdoslavove námestie. Celý štrajk sa ukončil pri Právnickej fakulte UK.

Následne bol individuálny program Fridays For Future.

Som rád, že sme sa mohli zúčastniť na tomto štrajku. Mám pocit, že v dnešnej dobe je nutné hovoriť a poukazovať na klimatické zmeny a problémy, ktoré s tým súvisia. Naša planéta sa každým rokom mení a čím menej pozornosti tomu dávame, tým to bude len horšie. Dúfam, že budem mať možnosť sa zúčastniť aj ďalších protestov Fridays For Future.

VYHODNOTENIE

stretnutia predsedov, podpredsedov a členov žiackych školských rád BSK

Dňa 21. marca 2019 sa Patrik Puček, Jozef Aksamít a Andrej Duži zúčastnili na stretnutí predsedov, podpredsedov a členov žiackych školských rád BSK. Stretnutie prebiehalo v rokovacej sále Primaciálneho paláca v Bratislave.

Stretnutie otvoril Ing. Juraj Kačer, ktorý z dôvodu ďalších povinností po krátkom príhovore odišiel. Následne prebehla krátka diskusia, kde na naše otázky odpovedala Petra Dzurovčinová.

Po diskusii nasledovali prezentácie. Prvá prezentácia bola ohľadom Bioplastu. Tento nápad priniesli mladý študenti Vlasta Kubusová a Miro Král z VŠMU, ktorí objavili čaro bioplastu a začali vyrábať rôzne produkty, hlavne okuliare. Prečo bioplast? Kvôli tomu, že bioplast sa rozloží skôr ako telo človeka. Členka rady mládeže a zároveň žiačka SOŠ masmediálnych a informačných štúdií nám predstavila projekt Fashion show Upcyklovanej módy – Young § Eco.

Hlavna myšlienka Young and Eco: Projekt edukuje o dopade módneho priemyslu, ktorý je druhý najšpinavší hneď za ropným priemyslom, na životné prostredie, hospodárstvo a životy jeho zamestnancov či bežných obyvateľov rozvojových krajín, kam sa výroba kvôli stlačeniu nákladov na minimum častokrát presúva.

Hlavnou témou je uvedomenie si rozdielu medzi fast fashion (rýchlou módou), do ktorej nás tlačí konzumná spoločnosť priaznivou cenou, nízkou kvalitou a teda túžbou svoj šatník stále obnovovať a rozširovať a slow fashion (pomalou módou), ktorá podporuje udržateľnosť, kapsľový šatník, výrobu z kvalitných materiálov a pri tvorbe ktorej sú pracovníci adekvátne ohodnotení. Následne nám v krátkosti predniesli projekt UFO, čo je stredoškolský festival umenia.

Na koniec prišli mladí študenti,, ktorí propagujú a organizujú Fridays for future. Týka sa klimatických podmienok našej planéte. Všetko to spustila Greta Thunbergová zo Švédska, ktorá začala protestovať za klimatické podmienky tým štýlom, že sedela pred parlamentom tri mesiace aby si ju všimli. Teraz je to celosvetová záležitosť. Dokonca Greta Thunbergová je nominovaná na Nobelovu cenu. Na Slovensku je toto všetko zatiaľ iba v štádiu vývoja. Postupne sa pripájajú ďalší žiaci. Protesty, ktoré sa konajú v piatky sú pre všetky školy. Ďalší protest bude pravdepodobne 26.4.2019.

Z tohto stretnutia si odnášame veľa skúsenosti, veľa zaujímavých myšlienok, ktoré by sme chceli uplatniť v našich životoch. Vďaka tomuto stretnutiu sme sa zoznámili s rôznymi ľuďmi a rôznymi projektami. Budeme radi keď sa zúčastnime nielen na diskusiách, ale aj na samotných projektoch.

Predseda žiackej školskej rady: Patrik Puček

Člen žiackej školskej rady: Jozef Aksamít

ŠUS-stredoškolská školská únia Slovenska Soft skills

Čo sú soft skills ?