Na základe doterajších skúseností z absolvovania dištančného vzdelávania, tiež na základe dotazov žiakov a rodičov , ako aj na základe skúseností pedagógov školy a výsledkov prejednaných na pedagogickej rade si Vás dovoľujem informovať o našich poznatkoch z doterajšieho priebehu dištančného vzdelávania a tiež o nastavených pravidlách pre jeho ďalší priebeh.
Treba si uvedomiť, že dištančná forma vzdelávania neznamená LEN online vyučovanie. Prečo? Lebo keby mali mať deti 6 až 8 hodín denne oči na obrazovke, čoskoro by prišli o zrak, chrbticu, ale aj svoju psychickú pohodu. Preto učitelia môžu počas dištančného vyučovania využívať rôzne formy dištančného vzdelávania, napr.:
Zadávať úlohy prostredníctvom edukačného portálu EduPage,
prostredníctvom sociálnych sietí,
prostredníctvom e-mailovej komunikácie,
učiť online využívaním aplikácií napr. Google Glassroom, Zoom, Microsoft Teams, a pod.
Žiaci sa riadia rozvrhom hodín a úlohy zadané učiteľom spracovávajú podľa harmonogramu, ktorý určí učiteľ alebo majster OV, prípadne inštruktor.
Žiak alebo rodič informuje svojho Tr.U alebo MOV o PN a iných dôvodoch, ktoré žiakovi bránia zúčastňovať sa dištančného vzdelávania.
V prípade, ak žiak nereaguje na zadané úlohy, neprihlasuje sa na online hodiny, vzťahuje sa na neho školský poriadok a môže byť neklasifikovaný, alebo môže mať nedostatočné a pod..
Učitelia zadávajú žiakom úlohy podľa platného rozvrhu hodín v primeranom rozsahu a náročnosti a využívajú na to rôzne metódy:
Zašlú nové učivo na samoštúdium (napr. študijné texty, prezentácie, ...), alebo
úlohy na precvičenie učiva (pracovné listy, doplňovačky, ...), alebo
zadania na overenie pochopenia učiva (testy, previerky, ...), alebo
zadajú vypracovať žiakom projekty na samostatnú prácu a iné........ .
Učiteľ na vypracovanie zadaných úloh dá žiakom dostatočný čas a žiak úlohy zasiela do stanoveného termínu. Učiteľ môže zadať žiakom vypracovať projekt, ktorý nahradí žiakom aj niekoľko online hodín. Len o tom musí žiakov pri zadávaní projektu informovať.
Pokiaľ sa učiteľ rozhodne počas online hodín skúšať, má na to plné právo. Žiak sa má na každú hodinu systematicky pripravovať. Ak sa učiteľ rozhodne pre hodnotenie vedomostí prostredníctvom testu, je potrebné žiakov vopred informovať o čase konania testu a spôsobe hodnotenia testu, zadania a pod. Váhu hodnotenia určí učiteľ podľa vlastného uváženia.
Ak učiteľovi nereaguje žiak na zadané úlohy, musí učiteľ kontaktovať triedneho učiteľa, prípadne školského psychológa. Ten následne kontaktuje zákonného zástupcu žiaka a v prípade plnoletosti samotného žiaka. V prípade, ak triedny učiteľ získa informáciu o PN žiaka, informuje o tejto skutočnosti cez Edupage všetkých vyučujúcich danej triedy. Žiaci, ktorí chodia na odborný výcvik sa riadia pokynmi svojich majsteriek a inštruktorov na jednotlivých pracoviskách.
Verím, že spoločným úsilím ale aj vzájomnou toleranciou a zodpovednosťou sa nám podarí zvládnuť dištančné vzdelávanie a čoskoro sa opäť všetci stretneme v škole.
Ing. Tatiana Mókosová r.š.